Posiadłość i jej historia. 

Pierwszymi znanymi dziś mieszkańcami Tenuta di Casaglia byli Etruskowie, to właśnie od nich zaczyna się historia tego miejsca.
W latach 1925-1935 dzięki wykopaliskom archeologicznym u stóp wzgórza Casaglii zostały odnalezione piękne grobowce w kształcie tolosu, których powstanie szacowane jest na V-VI wiek p.n.e. Wówczas odkryto, ze wzgórze to pełniło funkcję ważnej części szlaku handlowego łączącego ląd z morzem.

   

 

 

 

 

Urna z etruskiego grobowca

 

 

Pierwsze wzmianki na piśmie o zamku Casaglii - Castrum Casaliae pojawiły się już w 1186 roku. Począwszy od XIV wieku, życie w tym regionie stało się niezmiernie trudne ze względu na szerzące się epidemie nękające Toskanię, a także liczne konflikty polityczne. W 1700 roku ziemie Casaglii przeszły w ręce rodziny Espinassi Moratti. Dzięki pracom irygacyjnym zrealizowanym w XIX wieku, Casaglia stała się żyznym terenem rolnym, na którym wraz z wprowadzeniem się nowych roślin, takich jak kukurydza, drzewa oliwne czy winorośl zaczęto budować nowe budynki aby usprawnić ich uprawę.

 

 

 

Mapa Casaglii z XVII wieku

 

 

 


Zewnętrzna część elewacji głównych budynków Casaglii, z których najstarsza część datowana jest na 1100 rok, pozostaje do tej pory nienaruszona. Największe  zmiany i całościowa modernizacja została przeprowadzona w latach 1850-1870 pod kierownictwem N.H. Cav. Giovanni Battista Espinassi Moratti.  

 

 

 

 

 

 

N.H. Cav. Giovanni Battista 

Espinassi Moratti 

 

 

 

W późniejszych latach dziedziczką posiadłości została Baronessa Maria-Giovanna Weihrauch Di Pauli von Treuheim (+2007), której nazwisko rodowe babki brzmiało Espinassi Moratti. Udało jej się uczynić Casaglię niezwykłym ośrodkiem agroturystycznym, w którym szczególną wagę przywiązuje się do utrzymania autentycznej atmosfery tego miejsca będacego własnością rodziny od ponad trzech wieków. Wraz ze swoim synem, Baronem Andreasem Weihrauch Di Pauli von Treuheim, zarządzali posiadłością z sukcesem: w 2001 roku Tenuta di Casaglia została nagrodzona pierwszym miejscem Mercurio d?oro a także obdarzona tytułem Premio Citta? di Pisa 2001 w zasłudze za swoje działania na rzecz agroturystyki. W późniejszym czasie przeprowadzono z sukcesem dalszą część modernizacji i remontów innych budynków, w tym m.in. starej obory, która została przemieniona w nastrojową salę koncertową (z perfekcyjną akustyką), a także małego zamku z wieżą, dzisiaj punktu charakterystycznego Casaglii.
Pomimo licznych działań i wymogów w celu zachowania autentyczności posiadłości, dobre samopoczucie gości Casaglii zawsze było i jest priorytetem. Duża waga jest przykładana również do duchowości religijnej w tym miejscu, ponieważ jest ona podstawową rzeczą potrzebną do spokojnego odpoczynku.

 

 

Baroness Maria-Giovanna Weihrauch Di Pauli von Treuheim

 

 

Casaglia dzisiaj.  

Kiedy Baron Andreas Weihrauch Di Pauli von Treuheim wraz z żoną odziedziczyli posiadłość w 2007 roku, utrzymanie tradycji rodzinnej i uczynienie Casaglii idealnym miejscem dla gości, którzy tęsknią za odpoczynkiem od trudności dnia codziennego stało się ich celem. Chcą oni utrzymać tu typową rustykalną atmosferę Toskańskiej wioski poprzez zachowywanie jej autentyczności i oryginalnych budowli jednocześnie wprowadzając nowoczesne rozwiązania dla zwiększenia komfortu gości.
Dzięki inicjatywie nowych właścicieli oraz wsparciu lokalnej społeczności, stan bardzo starych budynków został znacząco poprawiony m.in. poprzez renowację dachów.
Baron i baronessa utworzyli także więcej apartamentów w istniejących budynkach, ze względu na stałe rosnące zainteresowanie gości tym miejscem. Zasadzono również wiele nowych drzew oliwnych, ponieważ dzięki żyznym ziemiom i sprzyjającym warunkom klimatycznym w Casaglii, produkcja oliwy w tym miejscu jest bardzo wydajna.

Stary cmentarz w Casaglii jak również kaplica św. Łucji zostały odnowione, co przyczyniło się do przywrócenia starej tradycji celebracji dnia św. Łucji w tym miejscu poprzez wspólną pielgrzymkę do kaplicy.
Pomimo dużej wielkości (mająca ponad 400 hektarów ziemii Casaglia jest jednym z większych ośrodków agroturystycznych w Toskanii) miejscowość ta jest prowadzona w przyjaznej, rodzinnej atmosferze dającej poczucie bliskości i jedności. Andreas i jego żona Marianna Weihrauch Di Pauli von Treuheim wraz z całą rodziną mają nadzieję, że tak będzie też dalej.

 

Baron i Baronessa Andreas i Marianna Weihrauch Di Pauli, zdjęcie zrobione przez ich syna.